Re: Kyjov nevzkvétá

„(…) Bydlím na Komenského ulici a platany, které jsou v ní vysazené, jsou majestátní stromy. (…) V parku je hezky vidět, jak takovému stromu sluší adekvátní prostor pro život. Na naší ulici ale převyšují střechy domů, listí padá do okapů, které lze vyčistit pouze s pomocí zvedacích plošin. Velká koruna pak zastiňuje ulici – v přízemí na východní straně to ubírá 3 až 4 hodiny slunečního svitu denně, podle ročního období. To má dopady na délku topné sezóny, tedy na ekologii a udržitelnost.
Velmi bych ocenil, kdyby platany – byť se jedná o vzrostlé stromy – nahradily stromy odpovídající velikosti, které by nepřevyšovaly okolní střechy a přitom poskytly dostatek stínu pro procházející chodce.
Je to z vašeho pohledu něco, co je proveditelné a má smysl? Případně jaké řešení navrhujete, abyste vyřešili výše popsané problémy, které platany na naší ulici způsobují?“
I v tomto konkrétním případě by prvním krokem určitě mělo být – a doufejme, že bude – vytvoření generelu zeleně na základě vyhodnocení aktuálního stavu a zapracování připomínek a podnětů, jako je tento. Druhým krokem je určení cílového stavu, tedy co a proč má na daném místě růst, a vytvoření plánu péče. Třetím krokem je sama realizace navrženého řešení. Ta může spočívat v široké škále opatření od kácení až po zachování stromů a toho, že se město podílí na řešení případných problémů způsobených zelení. Nicméně bez jasné vize, co od zeleně ve městě chceme, se nám budou i takto konkrétní problémy řešit jen obtížně.
Je dobře, že mimo naději na změnu v přístupu k plánovaní a řešení dopravy v Kyjově se začíná mluvit o koncepčním přístupu i v této oblasti.
Komise životního prostředí (KŽP) byla na květnovém zasedání seznámena s výstupy analytické části Plánu udržitelné městské mobility (PUMM) a chce se do plánování aktivně zapojit. Její členka Zuzka Veverková napsala, že téma generelu zeleně je pro KŽP prioritou, které se bude věnovat.
Budeme vás informovat.
red.